Järjekordselt kujunes see nädal kaevandusfirmade jaoks kohutavaks. Aktsiad Melbourne’ist kuni Londonini kukkusid tublisti. Analüütikud aga arvavad, et müügilaine võib olla läinud liiga kaugele, vahendab CNBC.
- BHP Billitoni kaevandus Austraalias. Foto: Reuters/Scanpix
Investorite jaoks tekitab muret
Hiina majanduse aeglustumine. Samuti
Föderaalreserv, kes plaanib juba sellel aastal intressimäärasid tõsta. See on toorained pannud tugeva surve alla, mis on kaasa tõmmanud ka kaevandusettevõtted.
Glencore'i aktsia "üle piiride"
Investeerimisfirma Bernsteini vanemanalüütik Paul Gait ütles kolmapäeval saadetud kirjas, et Glencore’i aktsia müügiperiood „on üle piiride läinud.“
Kaevandus- ja toorainegigandi Glencore’i aktsia on viimase üheksa päeva jooksul kukkunud lausa 24 protsenti. Aasta algusest on aktsia väärtus kahanenud üle 65 protsenti.
Londoni FTSE 350 kaevandusettevõtete indeks on sellel aastal odavnenud aga 44 protsenti. See iseloomustab terve kaevandussektori äärmiselt keerulist olukorda.
Gait ütles, et Glencore’i aktsia on langenud niivõrd paljud, et Bernsteini õiglasest hinnatasemest on ettevõtte väärtus juba 10,8 miljardit dollarit väiksem. Ta lisas, et Glencore’i on tegelikult tugev ja „ettevõtte äri on selline asi, mis peab globaalses majanduses eksisteerima.“
Austraalia kaevandusfirmad odavad
Austraalias näivad kaevandusaktsiad aga odavad, sest
toorainete hinnad on Austraalia dollarites oma põhja leidnud, ütles fondihaldur Charlie Aitken.
Aitkeni arvates tähendab rauamaagi ja naftahindade viimase kuu tõus koos Austraalia dollari odavnemisega seda, et toorainete hinnad võivad olla oma põhja juba saavutanud.
Raumaagi hind on juulis saavutatud põhjast kasvanud 25 protsenti. Austraalia dollar on sellel aastal odavnenud dollarisse aga 14 protsenti. See aga tähendab, et kohalikus valuutas on rauamaagi hinnad kõrgemad.
„Üldiselt ootame, et Hiinast tulevad uudised hakkavad paremaks minema. See peaks aitama turumeeleolusid parandada, mis võiks ka toorainetele positiivselt mõjuta,“ ütlesid Capital Economicsi analüütikud kolmapäeval.
Hiina on paljude toorainete suurim tarbija maailmas. Just Hiina on olnud kasvumootoriks paljude arenevate turgude jaoks, kes toodavad tooraineid – näiteks Austraalia ja
Brasiilia jaoks.
Langus pole veel tõenäoliselt läbi
Hiina tööstuse ostujuhtide indeks (PMI) kukkus septembris 47,0 punkti juurde. Augusti viimane näitaja oli vastavalt 47,3 punkti, teatasid Caixin Media ja uuringufirma Markit kolmapäeval. Näitaja oli madalaim alates 2009. aasta märtsist, mil Hiina pidi toime tulema globaalse finantskriisi mõjudega.
Tööstuse ostujuhtide indeksi üle 50 punktine näitaja tähendab, et eelmise kuuga võrreldes toimus tööstussektori laienemine. Alla 50 punktine näitaja tähendab aga tööstussektori kahanemist.
Hiina majandusandmete halvenemine pani Austraalia kaevandusfirmad uuesti surve alla. Nii
Rio Tinto kui ka
BHP Billitoni aktsiad jätkasid see nädal langust.
Credit Suisse vähendas teisipäeval ka Hiina nõudluse prognoose, toorainete hinnaprognoose ja metalli- ja kaevandussektori kasumiootusi.
„Praegune olukord püsib väga ebakindel. Nii kaua, kuni Hiina nõudlus ja arenevate turgude valuutad ei leia endale jalgealust, ei saa jalgealust leida ka toorainete hinnad,“ ütles
Credit Suisse investoritele saadetud kirjas.
Seotud lood
Dubaisse kinnisvara ostmist, kas passiivse sissetuleku või elamisloa saamiseks, saab teha mugavalt oma kodust. Milliseid võimalusi Araabia Ühendemiraatide kinnisvaraturg investoritele pakub? Miks on üürikinnisvara ostmine kasumlik otsus? Nendele ja muudele küsimustele teab vastuseid just sealses piirkonnas kinnisvaraga tegeleva ettevõtte EstKing juht Igor King.